Мер Києва Леонiд Черновецький пiсля працевлаштуванням свого сина Степана, який у мерiї тепер займається всiма тендерними закупiвлями (це близько 5 млрд. грн. у рiк з бюджету), вирiшив перевезти на Хрещатик, 36 i дочку Христину. Їй вже обладнали кабiнет по сусiдству з батькiвським, адже незабаром Черновецька, за словами її батька, очолить комунальне пiдприємство «Кращий дiм», за створення якого днями проголосувала Київрада.
Нова контора здаватиме в оренду квартири самотнiх пенсiонерiв, яких у недалекому майбутньому планують переселити в будинки пристарiлих. Леонiд Черновецкий вважає, що це i є для них «кращий дiм». А щоб «улюбленi бабусi» були зговiрливiшi, градоначальник пообiцяв їм по $100 у мiсяць. «За сто доларiв вони будуть їсти у нас з вами iкру, банани, апельсини, мандарини, морозиво, все... » – вважає Леонiд Михайлович.
Такий бiзнес, пiдрахував Черновецький, може принести до мiського бюджету мiльярди доларiв, адже кожну кiмнату вiн має намiр здавати по $300.
Екс-депутат Київради Володимир Бондаренко в iдеї переселення пенсiонерiв не бачить нiчого поганого: говорить, це нормальний свiтовий досвiд. «У 90-i роки, коли я був главою Святошинського райвиконкому, ми побудували на вул. Котельникова будинок на 110 однокiмнатних квартир. Житло давали самотнiм пенсiонерам в обмiн на їхнi квадратнi метри. Потiм район вирiшував, кого заселити в квартири пенсiонерiв. До речi, лiтнi люди iз задоволенням погоджувалися, тому що в будинку на Котельникова була мiнi-полiклiнiка, їдальня, де можна було безкоштовно замовити приготування їжi, соцiальний центр. Деякi пенсiонери там навiть одружилися», – згадує Бондаренко.
Щоправда, нинiшнi Будинки пристарiлих - «це загальний санвузол, їжа за розкладом, режим дня, вiдсутнiсть звичних речей. А що, коли пенсiонер хоче вночi читати, а вдень спати? Або обiдати не вдень, а в п`ять годин вечора? Чому вiн повинен жити, як у казармi?» – дивується Галина Полякова, директор добродiйної органiзацiї «Турбота про лiтнiх людей в Українi».
За її словами, у всьому свiтi лiтнiх людей прагнуть тримати в домашнiх умовах, адже переїзд в будинок пристарiлих може призвести до серйозної депресiї. До того ж, за даними Центру соцiальної геронтологiї, лише 7% пенсiонерiв хочуть там жити.
На думку правозахисника Семена Глузмана, члена громадської ради при Мiнiстерствi працi i соцiального захисту: «все вiдбуватиметься так само, як з психiчними хворими. Згiдно iз законом, якщо вони не становлять загрози для суспiльства, то рiшення, лiкуватися їм чи нi, пацiєнти приймають добровiльно. Але у нас вiдсоток цiєї добровiльностi в рази вище, нiж у Європi i США. Чому? Та тому, що приходять до хворої людини i говорять: «Або ти йдеш лiкуватися, а я забираю твою квартиру, або ти бiльше не жилець».
Виселити пенсiонера зовсiм не складно. «Бабусi в юридичних деталях не розбираються i не завжди розумiють, що вони пiдписують. Навiть якщо пенсiонер свiдомо пiде в iнтернат, а потiм захоче повернутися – це буде вже неможливо. Договiр довiчного утримання можна розiрвати або за згодою сторiн, або в судi. Не думаю, що пенсiонер зможе виграти суд у мерiї», – говорить Наталiя Новак, депутат Київради вiд блоку Кличка.
Вона вважає, що iнiцiатива Черновецького – не що iнше, як спроба привласнити чуже майно. Тим бiльше що привласнювати є що: за даними Полякової, в Києвi проживають десятки тисяч самотнiх пенсiонерiв. А це десятки тисяч квартир, якi пiсля смертi їхнiх власникiв перейдуть у власнiсть мiста.
Источник: agent.ua