— Київська земля завжди є об’єктом пiдвищеної уваги. Хтось хоче купити, хтось продати, хтось забудувати. Скажiть, у перiод кризи iнтерес до надiлiв у столицi лишається таким, як i ранiше?
— На жаль, нi, попри те, що ми робимо механiзми вiдведення землi максимально прозорими i для громадськостi, i для iнвесторiв. Потенцiйно зацiкавлених людей меншає. Всесвiтня криза, банки не видають кредитiв, iнвестори не так, як колись, вкладають грошi в забудови.
— Можливо, варто переглянути цiни на дiлянки?
— Ми вже змiнили пiдходи до встановлення вартостi земельної дiлянки. Якщо досi цiна була прив’язана до капiталiзацiї, тобто ви вкладали грошi в землю, на пiдставi цього вам банк давав кредит, зростала вартiсть капiталiзацiї вашого пiдприємства, то сьогоднi ми прив’язуємо цiну земельної дiлянки до нерухомого майна. Тому нинi, мабуть, найвигiднiший момент, коли можна вкладати грошi в землю, бо потiм, коли знов прийде кредитування, ця земля зростатиме в цiнi дуже стрiмко.
— Яка на сьогоднi вартiсть квадратного метра?
— Вона дуже рiзна вiд околиць до центру. Є вiдповiдна методика розрахунку. Є певнi коефiцiєнти, якi становлять вартiсть земельної дiлянки. Насамперед цiна залежить вiд пiд’їзних шляхiв, родючостi ґрунтiв, вiд того, чи є iнженернi пiдземнi комунiкацiї, тобто враховують багато чинникiв, що впливають на вартiсть того чи iншого надiлу. Тому конкретно сказати не можу. Десь у середньому — двi тисячi гривень за квадратний метр.
— Сьогоднi iснують якiсь новi схеми до розподiлу тих земель, якi можна використовувати пiд забудову чи якiсь iншi проекти?
— Використання цих земель визначається Генеральним планом розвитку Києва, який прийнято у 2005 роцi. Вiн дiє до 2012 року. I тепер у зв’язку з новими пiдходами до цiєї проблеми фахiвцi розробляють новий генплан. Є рiшення сесiї Київради, створено вiдповiднi структури, якi цим займаються. Поки не буде прийнято нового документа, дiятиме старий.
— Чи змiнився механiзм викупу землi?
— На сьогоднi компанiї-забудовники, якi вже мають майно на орендованiй землi, можуть викупити її. Сам механiзм ми прискорюватимемо. Тому що це потрiбно i бюджету, i пiдприємцям. Скоротимо процедуру. Поки що на сьогоднi пiдприємцi повиннi звернутися з клопотанням до Київради, далi його розгляне комiсiя, зроблять експертну оцiнку дiлянки. Винесуть це питання на розгляд сесiї Київради. I тодi можна укладати угоду купiвлi-продажу.
— Наскiльки вигiднiше власникам заводiв купувати землю, анiж платити за оренду?
— Ставки орендної плати весь час зростають. Постановою Кабмiну встановлено для столицi орендну ставку вiд 3 до 12 вiдсоткiв грошової оцiнки земельної дiлянки. Це дуже великi кошти, якi пiдприємства сплачують за оренду землi, тому вигiднiше їм один раз купити.
— Тобто за рокiв 10—20, викупивши земельну дiлянку, пiдприємство окупить свої видатки?
— Думаю, ще ранiше.
— Однак податок на землю залишиться у будь-якому разi?
— Так, але податок на землю становить лише один вiдсоток. А оренда землi — вiд 3 до 12 вiдсоткiв.
— Уже є охочi викупити земельнi дiлянки пiд їхнiм нерухомим майном?
— Вони є завжди, i ми з ними успiшно працюємо. Наразi це наш прiоритетний напрямок.
— Скiльки може отримати бюджет, скажiмо, за рiк, якщо йти за схемою купiвлi-продажу тiєї землi, на якiй розмiщене майно пiдприємця?
— Примiром, за 2008 рiк ми продали землi на суму до 2 мiльярдiв гривень. I ще таких дiлянок багато, нам є над чим працювати.
— Чи можуть викуповувати та оформляти землю не лише пiдприємцi, а, скажiмо, об’єднання спiввласникiв багатоквартирних будинкiв?
— Якщо люди об’єдналися в ОСББ i звернулися до нас, ми надаємо їм безплатно у приватну власнiсть або оренду тi земельнi дiлянки, якi вони використовували пiд прибудинкову територiю. На сьогоднi ми маємо низку таких проектiв на оформлення.
— Отже, головна iдея щодо землi в столицi — запропонувати всiм пiдприємствам i органiзацiям й навiть громадянам розпочати процедуру викупу земельних дiлянок, на яких розташоване їхнє нерухоме майно?
— Так, адже вартiсть цих земельних дiлянок знижується. I тому саме нинi найвигiднiше це зробити.
Источник: agent.ua