Харків кольору бузку...
Бузок часто вважається символом першого кохання. У Греції, Македонії, Лівані та Кіпрі він асоціюється з Великоднем, оскільки цвіте приблизно в цей час, тому його називають пасхалія. В деяких областях України, його називають без, бевз, базник, боз, райдерево, бузогон. Квіти бузку мають чотири пелюстки, але іноді замість звичайних чотирьох пелюсток можна побачити п'ять, а іноді і більше. Хто з нас у дитинстві не шукав квіточку з п'ятьма пелюстками, щоб загадати бажання? А в давнину дівчата використовували квіти бузку для ворожіння.
Кількість квіток на одному кущі бузку під час цвітіння може досягати 18 тисяч. Колір цієї рослини може бути рожевим і пурпуровим, білим і ліловим, блакитним і фіолетовим. У більшості видів бузку до основного однотонного забарвленням додаються домішки інших. Аромат бузку дуже ніжний, тонкий і має заспокійливу дію.
За півтора століття селекції було виведено близько 2300 гібридних сортів бузку. Критерієм відмінності їх між собою служать форма, розмір і забарвлення квітів, терміни цвітіння кущів, а також їх висота і зовнішній вигляд.
Квіти і листя бузку використовують у народній медицині для лікування різних захворювань. Їх застосовують в якості одного з компонентів при складанні трав”яних зборів або як самостійний засіб. На приклад, листя бузку, так само як листя подорожника, затягують гнійні рани, так як мають знезаражувальні, антибактеріальними властивостями. Настій з листя бузку – незамінний засіб для лікування гнійних ран, його використовують як препарат, що володіє жарознижуючою і потогінною дією. Гілочки бузку у вазі ароматизують повітря, розслаблюють і допомагають заснути.
Часто бузок садять в якості бордюрної і декоративної рослини в міських паркових зонах і в приватних господарствах. Час посадки бузку залежить від сорту: одні можна садити ранньою весною або восени, інші - в період з липня по серпень. Бузок можна розмножувати живцями. У природних умовах і в розплідниках застосовується розмноження насінням.
У Харкові так багато квітучого бузку, що мабуть недарма колись тут був започаткований кінофестиваль "Харьковская сирень". Почесним президентом кінофестивалю стала французька актриса Мілен Демонжо. Фестиваль проводився у травні. За п'ять років проведення фестивалю Харків відвідало дуже багато відомих людей: Жан Поль Бельмондо, Ален Делон, П'єр Рішар, Богдан Ступка, Шарль Жерар, Мішель Мерсьє... Шкода, що останні роки цей фестиваль не проводиться.
Думка про те, що бузок буде краще розвиватися і цвісти, якщо обламати його гілки - помилкова. Насправді, така регулярна процедура призведе до того, що рослина почне чахнути, а потім і зовсім загине. Кущ отримує травму - на місці обламаної гілки утворюється рана, куди може потрапити інфекція.
Якщо без букета бузку не обійтися - робіть це з найменшою шкодою для рослини. Вибирайте кущ, в якому багато суцвіть, зрізайте їх з тих гілок, які можна назвати зайвими. Не ламайте гілки, а працюйте секатором, не залишаючи пеньків.
Мітки: бузок, Харьковская сирень